21 - 27 czerwca 2015r.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od podpisania i sprawdzenia listy obecności uczestników i regulaminu wycieczki po czym o godz. 6.00.nastąpił wyjazd. W czasie jazdy pilot-kierownik wycieczki informował uczestników o mijanych miejscowościach, zabytkach tam się znajdujących jak i o ludności która daną miejscowość zamieszkiwała i zamieszkuje. Jaką rolę pełniła w przeszłości a jaką obecnie. Przed przybyciem na świętą Górę Grabarkę pilot przedstawił historię tego świętego miejsca dla wyznawców prawosławia.

Zwiedzanie trwało około 1.5 godziny po czym udaliśmy się do Kruszynian. Po drodze została przedstawiona historia tatarów polskich. Po przyjeździe do Kruszynian przewodnik oprowadzał nas po meczecie i mizarecie opowiadając ich historię oraz przedstawiając najważniejsze zasady wiary muzułmańskiej i tradycje tatarów polskich.

Zwiedziliśmy starówkę Białegostoku oglądając wspaniałe zabytki jak; pałac Branickich, kościół Farny, cerkiew św. Marii Magdaleny, rynek Kościuszki. Poznając wielokulturowość i wielonarodowość zamieszkującej to piękne miasto ludności w przeszłości i teraz.

Następnie odbyliśmy rejs po jeziorach mazurskich na trasie Ruciane Nida – Mikołajki gdzie poznaliśmy piękno przyrody oraz urządzenia techniczne służące turystyce wodnej – śluzy umożliwiające żeglugę na akwenach położonych na różnych wysokościach nad poziomem morza.

Poznaliśmy w czasie rejsu siedlisko Iznota w krainie Galindów. Zwiedzanie promenady i zabytków Mikołajek.

Zwiedzając Ryn rozpoczęliśmy zwiedzanie zamków Szlaku Gotyckiego. Kętrzyn to kolejne miasto na szlaku Zamków Gotyckich, zwiedziliśmy stare miasto z okazałym zamkiem. Kolejnym etapem naszego zwiedzania były ruiny fortyfikacji wojennych z okresu II wojny światowej głównej kwatery Adolfa Hitlera Wilczy Szaniec w Gierłoży.

W drodze do Gdańska odwiedziliśmy tzw. Częstochowę Północy – Świętą Lipkę gdzie poznaliśmy historię tego wspaniałego sanktuarium opowiedzianą ustami duchownego oraz wysłuchaliśmy koncertu organowego. W drodze z Świętej Lipki do Reszel obejrzeliśmy kilkanaście zabytkowych kapliczek przydrożnych. Reszel to trzeci zamek na szlaku Zamków Gotyckich, który zwiedziliśmy oraz kościół z wieżą widokową. Z Gdańska wybraliśmy się do Gdyni gdzie zwiedziliśmy skwer Kościuszki, obejrzeliśmy panoramę Gdyni z Góry Kamiennej oraz odbyliśmy rejs na Hel. Podczas zwiedzania Helu odbyliśmy spacer promenadą oraz  odwiedziliśmy Fokarium.

Następnie udaliśmy się do Sopotu zwiedzając popularny „Monciak” a na nim Krzywy Domek, słynne Molo oraz nadbrzeże i Operę Leśną.

W Gdańsku zwiedziliśmy Westerplatte, Długi Targ i inne zabytki starówki gdańskiej oraz Oliwę – wysłuchaliśmy koncertu na słynnych organach, zwiedziliśmy park oliwski. Po drodze oglądnęliśmy miejsce zamieszkania byłego Prezydenta RP pana Lecha Wałęsy.

W ostatnim dniu naszej wycieczki zwiedziliśmy czwarty zamek na szlaku Zamków Gotyckich a zarazem największy w Malborku. 
W godzinach nocnych 27 czerwca wróciliśmy do Kańczugi.

 

  • zdjecie1
  • zdjecie10
  • zdjecie2
  • zdjecie3
  • zdjecie4
  • zdjecie5
  • zdjecie6
  • zdjecie7
  • zdjecie8
  • zdjecie9